Mokslininkai iš Jungtinės Karalystės pranešė apie intriguojančius atradimus Veneros atmosferoje – ten aptikti dujų pėdsakai, kurie gali būti biologinės kilmės. Nors paviršiaus sąlygos šioje karštoje ir toksiškoje planetoje yra itin ekstremalios, mokslininkai teigia, kad gyvenimo formos galėtų egzistuoti aukščiau – Veneros debesyse.
Gyvybės pėdsakai Veneroje
Per pastaruosius penkerius metus astronomai aptiko f osfino ir amoniako – dujų, kurios Žemėje atsiranda dėl mikroorganizmų veiklos arba žmogaus pramonės. Kadangi pastaroji Veneroje neegzistuoja, lieka viena tikėtina versija – šias dujas galėjo pagaminti mikroorganizmai.
Veneros paviršiaus temperatūra siekia apie 450 °C, tačiau maždaug 50 km aukštyje sąlygos kur kas švelnesnės – temperatūra ten svyruoja nuo 30 iki 70 °C. Tokios sąlygos teoriškai gali būti tinkamos ekstremofiliams – mikrobams, kurie gyvena pačiose atšiauriausiose Žemės vietose.
50 mln. eurų vertės misija: VERVE zondas
Norėdami galutinai atsakyti į klausimą – ar Veneroje tikrai egzistuoja gyvybė – mokslininkai siūlo naują misiją. Tai zondas VERVE, kurio vertė siektų apie 50 milijonų eurų. Jis būtų paleistas kartu su didesniu Europos kosmoso agentūros kosminiu aparatu „EnVision“, kurio startas planuojamas 2031 metais.
Zondo užduotis – detaliai ištirti Veneros atmosferą ir surinkti duomenis apie fosfino, amoniako ir kitų vandenilio turinčių dujų kilmę. Šių medžiagų negalima paaiškinti geologiniais ar cheminiais procesais – todėl kyla pagrįstų įtarimų apie biologinę kilmę.
Kodėl Venera kelia tiek vilčių?
Tyrėjai pastebėjo, kad fosfino kiekis atmosferoje keičiasi laike ir kad šią dują įmanoma aptikti tik naktį – dieną ją suardo Saulės šviesa. Šie duomenys dar labiau sustiprino hipotezę, jog neįprastos dujos gali būti mikrobų veiklos rezultatas.
Kas laukia ateityje?
Jei misija VERVE bus patvirtinta, tai gali tapti viena svarbiausių žmonijos kosminių ekspedicijų. Net jei Veneroje ir nebus aptikta gyvybė, zondas pateiks neįkainojamą informaciją apie planetos atmosferą, cheminius procesus ir sąlygas, kurios galbūt kadaise buvo panašios į Žemės.
Vienas iš misijos tikslų – išsklaidyti spėliones apie nežemišką gyvybę arba jas pagrįsti moksliškai. Jei pavyktų aptikti net menkiausius mikrobų pėdsakus, tai būtų vienas reikšmingiausių atradimų žmonijos istorijoje.