Nė vienas augalas sode ar darže neišgyvena be vandens, tačiau labai svarbu žinoti ne tik kiek, bet ir kada laistyti. Daugelio sodininkų tikslas – aprūpinti augalus pakankamu vandens kiekiu. Tačiau, kaip pažymi Martha Stewart ekspertai, netinkamai pasirinktas laistymo metas gali skatinti ligas ir pakenkti būsimam derliui.
Blogiausias laistymo metas – vakaras
Turbūt patogiausias laikas daugeliui daržininkų yra vakaras, kai nurimsta saulė ir atsiranda daugiau laiko po dienos darbų. Tačiau tai – blogiausias pasirinkimas.
Ekspertai įspėja, kad vanduo, likęs ant augalų lapų per naktį, sukuria idealias sąlygas grybeliui, pelėsiui ir kitoms ligoms plisti. Ypač tai aktualu pomidorams, agurkams ir braškėms, kurie jautriai reaguoja į drėgmės perteklių ir žemą naktinę temperatūrą.
Jei vis dėlto galite laistyti tik vakare – naudokite lašelinį arba šakninį laistymą, kad drėgmė nepatektų ant augalo viršaus.
Ne pats geriausias metas – vidurdienis
Kitas dažnas pasirinkimas – laistyti dieną, ypač per pietus, kai pats šilčiausias metas. Tai atrodo patogu, ypač tiems, kurie dirba nuotoliu ar prie sodo būna tik savaitgaliais. Tačiau…
Vidurdienį saulės spinduliai tokie intensyvūs, kad vanduo nespėja įsigerti – išgaruoja, dar nepasiekęs šaknų. Be to, ant augalų palikti vandens lašai gali veikti kaip lęšiai – sukelti lapų nudegimus, ypač ant salotų, špinatų, gėlių ar prieskoninių žolelių.
Geriausias metas – anksti ryte
Geriausias metas laistyti daržą – ankstyvas rytas (nuo 5 iki 8 val.), kai oras dar vėsus, o saulė dar ne tokia aktyvi. Šiuo metu:
- Augalai turi laiko pasisavinti drėgmę visai dienai;
- Dirva neperkaista, o drėgmė nespėja išgaruoti;
- Lapų paviršius išdžiūsta iki dienos vidurio – tai apsaugo nuo ligų;
- Sutaupoma vandens – mažesni garavimo nuostoliai.
Kiek ir kaip laistyti?
Vienas dažniausių klausimų – kiek vandens pakanka? Viskas priklauso nuo dirvožemio. Smėlinga dirva reikalauja dažnesnio, bet saikingesnio laistymo, o molinga – sulaiko drėgmę ilgiau.
Geriausia laistyti rečiau, bet gausiai, kad vanduo pasiektų gilumines šaknis (bent 15–20 cm gylį). Negausus kasdienis paviršinis laistymas skatina seklų šaknų formavimąsi ir mažina augalų atsparumą sausrai.