Kai vasaros vakarai tampa ramesni, o miestas panyra į aksominę tamsą, danguje pasirodo viena gražiausių metų naktų. Liepos 10-ąją danguje sužibs vadinamoji Elnių pilnatis – paslaptingas, senovės vardais apipintas reiškinys, kurį turėtų pamatyti kiekvienas.
Ši pilnatis žymi vasaros brandą ir visada atneša ypatingą nuotaiką. Ji laikoma tylia įžanga į rudeninius supermėnulius, bet ir pati verta viso mūsų dėmesio. Kada tiksliai ją stebėti, kodėl ji vadinama „Elnių“, ir kokie dar paslaptingi vardai slypi už liepos mėnulio – skaityk toliau.
Kodėl tai – Elnių mėnulis?
Liepos pilnatis buvo taip pavadinta Šiaurės Amerikos indėnų genčių, ypač algonkinų. Jie pastebėjo, kad būtent šiuo metų laiku jauniems elniams pradeda augti nauji ragai, padengti minkštu aksomu. Tai tapo atgimimo, augimo ir gyvybinės jėgos simboliu. Vėliau šį pavadinimą išpopuliarino amerikiečių leidinys „Old Farmer’s Almanac“.
Tačiau „Elnių mėnulis“ – tik vienas iš daugybės liepos pilnačių pavadinimų. Štai keli kiti, turintys gilias šaknis gamtos stebėjimuose:
- Griaustinio mėnulis (Thunder Moon) – liepos naktys dažnai dunda perkūnijomis. Senovėje žmonės tikėjo, kad mėnulis tyliai stebi šias gamtos stichijas.
- Šienavimo mėnulis (Hay Moon) – senųjų Europos ūkininkų laikais tai buvo svarbiausias metas šienui rinkti, dažnai dirbant iki vėlumos, pasikliaujant mėnulio šviesa.
- Aviečių mėnulis (Raspberry Moon) – miškuose tai metas, kai uogos pasiekia savo saldžiausią tašką. Gamta kviečia rinkti jos turtus.
- Lašišų mėnulis (Salmon Moon) – kai kuriose pasaulio vietose šiuo metu prasideda žuvų nerštas.
- Medaus mėnulis (Mead Moon) – Europoje liepa siejama su bičių darbu ir saldžiu derliumi – medumi.
Visi šie pavadinimai susiję su vasaros piku Šiaurės pusrutulyje. O tolimuose pasaulio kampeliuose liepos mėnulis turi visiškai kitokias reikšmes – pavyzdžiui, Kinijoje jis vadinamas Lotoso mėnuliu, simbolizuojančiu tyrumą.
Kada stebėti Elnių pilnatį 2025 metais?
Pažymėkite kalendoriuose: šiais metais pilnatis pasieks maksimumą liepos 10 d. 23:36 val. Lietuvos laiku. Tai reiškia, kad Lietuva atsidurs pačiame geriausiame žiūrėjimo taške – naktį, kai dangus tamsus ir be trikdžių.
Tačiau nepamirškite, kad mėnulis atrodys pilnas net tris naktis iš eilės:
- liepos 9–10 naktį,
- liepos 10–11 naktį (pagrindinė stebėjimo naktis),
- liepos 11–12 naktį.
Šiemet pilnatis vyks Šaulio žvaigždyne, kuris simbolizuoja ištvermę ir kryptingumą
Patarimai stebėtojams
- Kur ieškoti? Pradėkite žiūrėti dangun vos tik nusileis saulė liepos 10-ąją. Mėnulis kils pietryčių kryptimi. Žemiausiai prie horizonto jis atrodys pats didžiausias ir ryškiausias – puikus momentas nuotraukai!
- Ko tikėtis? Tai nebus supermėnulis ar kokia nors išskirtinė „Kruvinoji“ ar „Mėlynoji“ pilnatis. Tai bus natūrali, švari, klasikine šviesa šviečianti pilnatis – tikras vasaros grožio simbolis.
- Geriausia vieta? Stebėjimui pasirinkite vietą toliau nuo miestų, su atviru horizontu ir kuo mažiau dirbtinės šviesos. Jokios specialios įrangos nereikia – tik jūsų akys ir giedras dangus.