Sąvoka „Kruvinasis Mėnulis“ skamba grėsmingai, tačiau tai iš tikrųjų reiškia visišką Mėnulio užtemimą, kai Mėnulis įgauna ryškų raudonai oranžinį atspalvį. Šį įspūdingą reiškinį jau netrukus vėl galės stebėti didelė dalis pasaulio gyventojų – taip pat ir lietuviai.
Kaip skelbia „IFL Science“, antrasis šiais metais visiškas Mėnulio užtemimas įvyks naktį iš rugsėjo 7 į 8 dieną, ir jis bus ilgiausias per pastaruosius keletą metų.
Kodėl Mėnulis tampa raudonas?
Visiškas Mėnulio užtemimas nutinka tuomet, kai Saulė, Žemė ir Mėnulis išsirikiuoja vienoje linijoje. Žemės šešėlis visiškai uždengia Mėnulį, todėl jis tamsėja ir įgauna raudonai oranžinį atspalvį. Šį efektą sukelia Žemės atmosfera – saulės šviesa joje išsisklaido, o ilgosios (raudonos) bangos pasiekia Mėnulio paviršių.
Kiek truks užtemimas?
Remiantis portalu „Time and Date“, šis užtemimas truks net 5 valandas ir 27 minutes, o maksimali užtemimo fazė, kai Mėnulis visiškai pasislėps Žemės šešėlyje, truks apie 1 valandą ir 22 minutes. Tai – ilgiausias visiškas užtemimas nuo 2022 metų.
Kur bus matomas Kruvinasis Mėnulis?
Visą užtemimo eigą galės stebėti Azijos, Rytų Afrikos ir Vakarų Australijos gyventojai. Likusio pasaulio dalis – įskaitant ir Europą – matys tik dalines užtemimo fazes. Jei tik leis orai, apie 87 % pasaulio gyventojų galės bent iš dalies stebėti šį reiškinį, o 60 % – visą jo eigą nuo pradžios iki pabaigos.
Kada užtemimą matysime Lietuvoje?
Lietuvoje Mėnulis patekės jau užtemimo metu, tad gyventojai išvys tik maksimalią ir vėlesnes fazes. Žemės šešėlis Mėnulį pradės dengti apie 19:00 val. Lietuvos laiku, tačiau tuo metu dar gali būti gana šviesu. Maksimali užtemimo fazė numatoma tarp 20:00 ir 20:30 val. vakare. Vėliau Mėnulio diskas palaipsniui vėl išnirs iš šešėlio.
Patarimas stebėtojams
Norėdami išvysti reiškinį, rinkitės vietą su atviru vaizdu į rytų horizontą, nes Mėnulis patekės gana žemai ir jį gali užstoti aukštesni pastatai ar medžiai.