Kiekvieną vasarą dangus virsta scena vienam iš įspūdingiausių astronominių reiškinių – Perseidų meteorų lietui. 2025 metais aktyvusis šio meteorų srauto laikotarpis trunka nuo liepos 17 d. iki rugpjūčio 23 d., o pikas prognozuojamas naktį iš rugpjūčio 12 į 13 d.
Tai – populiariausias ir įspūdingiausias metų meteorų lietus, kuris kasmet pritraukia milijonus stebėtojų visame pasaulyje. Daugiau apie tai rašo leidinys Science NASA.
Kada geriausia stebėti?
Perseidai garsėja savo ryškiais ir greitais meteorais, kurie palieka ilgas šviesos ir spalvų juostas. Idealiomis sąlygomis – be Mėnulio šviesos ir toli nuo miestų – galima pamatyti iki 100 meteorų per valandą, nors paprastai jų skaičius siekia apie 25 per valandą.
Perseidų ypatybė – vadinamieji „ugnies rutuliai“ (fireballs) – tai didelės šviesos žybsniai, susidarantys, kai stambesnės kosminės dulkės labai dideliu greičiu (iki 59 km/s) patenka į Žemės atmosferą. Jie spindi ryškiau nei įprasti meteorai ir gali palikti pėdsaką danguje kelioms sekundėms.
Kada tiksliai žiūrėti?

Geriausias laikas – po vidurnakčio iki pat aušros, kai meteorų srauto radiantas (taškas danguje, iš kur, atrodo, išlekia meteorai) pakyla aukščiau horizonto. Perseidų radiantas yra Persėjo žvaigždyne, kuris puikiai matomas Šiaurės pusrutulyje. Vis dėlto norint stebėti meteorus nebūtina ieškoti pačio radianto – jie pasirodo visame dangaus skliaute.
Kokiomis sąlygomis stebėti geriausia?
- Tamsus, atviras dangus
- Minimalus dirbtinis apšvietimas
- Gera, sausa oro prognozė
Visa tai daro rugpjūčio Perseidus itin patrauklius astronomijos entuziastams ir atsitiktiniams stebėtojams.
Iš kur atsiranda meteorai?
Meteorai pasirodo, kai Žemė kerta kometos paliktą dulkių pėdsaką. Perseidų atveju tai yra kometa 109P/Swift–Tuttle, kuri aplink Saulę apskrieja kartą per 133 metus. Paskutinį kartą ji pasiekė vidinę Saulės sistemos dalį 1992 metais. Po jos lieka tankus dalelių šleifas, kuris, patekęs į Žemės atmosferą, užsidega ir sukuria vadinamąjį „krentančių žvaigždžių“ efektą.
Kometa Swift–Tuttle buvo atrasta 1862 metais dviejų astronomų – Lewis Swift ir Horace Tuttle. Jos branduolio skersmuo yra 26 km – beveik dvigubai didesnis už asteroido, kuris, kaip manoma, sukėlė dinozaurų išnykimą.
Kodėl tai ypatinga?
Perseidų pikas rugpjūtį – tai unikali galimybė pamatyti vieną gražiausių dangaus reiškinių gyvai, be teleskopo ar kitos sudėtingos įrangos. Viskas, ko reikia – giedras dangus, tamsi vieta ir šiek tiek kantrybės.
Šiemet meteorų lietus turėtų būti ypač įspūdingas, tad naktį iš rugpjūčio 12 į 13 d. verta atsitraukti nuo kasdienybės, išjungti šviesas ir tiesiog pažvelgti į dangų. Galbūt viena iš šių ryškių žvaigždžių nukris būtent tuo metu, kai sugalvosite norą.