Herpes virusas – naujas vilties žingsnis gydant vėžį: JAV gali patvirtinti inovatyvų metodą
„New Scientist“: liepą FDA gali patvirtinti modifikuotą herpes virusą vėžio gydymui. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) šį mėnesį gali patvirtinti jau antrą virusinį preparatą, skirtą onkologinių ligų gydymui – šįkart tai bus genetiškai modifikuotas paprastojo pūslelinės (herpes) virusas RP1, parodęs daug žadančių rezultatų gydant pažengusią melanomą – ypač agresyvią odos vėžio formą.
Kaip veikia gydymas?
140 pacientų, kuriems įprastinis gydymas buvo neveiksmingas, gavo RP1 injekcijas tiesiai į auglius. Gydymas buvo derinamas su nivolumabu – imunoterapiniu preparatu, stiprinančiu imuninę organizmo reakciją į vėžines ląsteles.
Rezultatai pribloškiantys: 30 % pacientų augliai sumažėjo, o pusėje šių atvejų navikai visiškai išnyko – net ir tie, į kuriuos virusas tiesiogiai nebuvo sušvirkštas. Tai liudija apie sisteminį imuninį atsaką, paskatintą viruso.
„Tokio atsako negalima nepastebėti – pusėje atvejų augliai išnyko visiškai. Tai labai daug žadantys rezultatai“, – sakė onkologas Gino Kim In iš Pietų Kalifornijos universiteto. Pasak jo, kitais ligos stadijos gydymo būdais pasiekiamas žymiai mažesnis efektyvumas, o pašaliniai poveikiai – ryškesni.
Kada tikimasi patvirtinimo?
Nors dar vyksta platesnės apimties klinikinis tyrimas, kuriame dalyvauja 400 pacientų, RP1 gali būti patvirtintas FDA jau liepos mėnesio pabaigoje – anksčiau nei baigsis šis tyrimas.
Virusai prieš vėžį – nauja era?
Mokslininkai dar XX a. pradžioje pastebėjo, kad kai kurios virusinės infekcijos gali sulėtinti ar net slopinti vėžinių ląstelių augimą. Vis dėlto, gydyti žmones „laukiniais“ virusais – pernelyg rizikinga. Todėl 10-ajame dešimtmetyje mokslininkai ėmė genetiškai modifikuoti virusus, kad šie selektyviai naikintų vėžines ląsteles, nepažeisdami sveikų audinių.
Tokie virusai veikia dvejopai:
- Jie užkrečia vėžines ląsteles ir sukelia jų suirimą.
- Jie pažadina imuninę sistemą, kad ši pradėtų aktyviai naikinti visas navikines ląsteles organizme.
Pirmasis tokiu būdu sukurtas ir patvirtintas vaistas – T-VEC (Imlygic) – buvo pagrįstas herpes virusu ir 2015 m. patvirtintas JAV ir ES melanomos gydymui. Tačiau dėl ribotų indikacijų (tik odos paviršiaus navikams) jis nepaplito plačiai.
RP1 – galingesnė T-VEC versija
Naujasis RP1 virusas taip pat sukurtas herpes viruso pagrindu, tačiau patobulintas – jis ne tik sukelia ląstelių mirtį, bet ir verčia auglio ląsteles jungtis tarpusavyje, taip padėdamas virusui plisti gilyn į naviką. Taip sustiprinamas sisteminis imuninės sistemos atsakas.
Nors T-VEC ir RP1 dar nebuvo lyginami tiesiogiai, RP1 sukelia ryškesnį poveikį visam organizmui, o ne tik ten, kur suleistas.
Jei RP1 bus patvirtintas, tikimasi, kad jis bus taikomas plačiau nei T-VEC ir paskatins spartesnį virusinių terapijų vystymąsi onkologijoje.
„Tikiu, kad susidomėjimas šiuo gydymo būdu išaugs“, – reziumavo prof. Gino Kim In.