Egipto archeologai padarė svarbų atradimą – viduje Didžiosios Gizos piramidės rasta naujų užrašų, padedančių tiksliau suprasti, kas ją statė prieš daugiau nei 4500 metų. Šie duomenys paneigia ilgai gyvavusį mitą, kad piramidę statė vergai.
Kaip praneša Daily Mail, archeologas ir egiptologas Zahi Hawass atskleidė, kad aukštai virš vadinamosios faraono kameros, naudojant modernią vizualizavimo įrangą, buvo aptikti grafičiai, kuriuos paliko darbininkų brigados dar XIII a. pr. Kr.
Be to, netoli pietinės piramidės dalies rasta darbų prižiūrėtojų ir amatininkų kapaviečių, papuoštų statulomis, vaizduojančiomis sunkius darbus – pavyzdžiui, akmenų tempimą. Ant kapų išliko ir pareigų pavadinimai, pvz.: „rytų pusės prižiūrėtojas“ ar „mūrininkas“.
„Jeigu tai būtų buvę vergai, jų niekas nebūtų laidoję šalia faraonų statinio, jau nekalbant apie specialiai paruoštas kapavietes“, – teigė Hawass pokalbyje su žurnalistu Mattu Billu.
Kaip buvo statoma?
Tyrėjų komanda atrado seną pakilimo rampos liekaną, sudarytą iš žvyro ir molio – tikėtina, kad ja buvo tempiami akmens blokai iš karjero, esančio vos už 300 metrų. Tai patvirtina teoriją apie išradingą senovės egiptiečių inžineriją.
Taip pat rasta titnago įrankių, akmeninių kūjų ir pamatų lyginimo ženklų, išskobtų į kietą uolą net 8 metrų gylyje. Mokslininkai teigia, kad statybininkai pirma pažymėdavo kvadratą, tada lygindavo pagrindą iš visų pusių, kad išgautų lygų pagrindą, kuris tebėra matomas pietinėje piramidės pusėje.
Statyba vyko komandiniu principu: vieni tašė akmenis, kiti formavo blokus, treti gabeno juos mediniais rogėmis. Blokus į viršų keldavo įžambiu moliniu taku.
Kaip gyveno statybininkai?
Kita archeologų grupė, vadovaujama Marko Lehnerio, ištyrė darbininkų gyvenvietes į rytus nuo piramidės. Rasta kepyklų, žuvies sūdymo patalpų, kareivinių ir namų.
„Egzistuoja mitas, kad darbininkai valgė tik duoną, česnaką ir svogūnus. Tačiau mes radome tūkstančius gyvulių kaulų“, – sakė Hawass.
Čikagos universiteto specialistai apskaičiavo, kad kasdien buvo papjaunama apie 11 karvių ir 33 ožkos, kad pamaitintų 10 tūkst. darbininkų.